Fler hyresrätter i Åby
Hyresbostäder har idag ca 800 bostäder i Åby inklusive Ättetorp, till störst del hyreslägenheter, 2-3 rum och kök. Det är ett populärt område med stor efterfrågan om lediga lägenheter. Många som bor i området äger idag sitt boende och vill gärna bo kvar i närområdet när villan kanske blir för stor. Intresset för bostäder kommer att vara hög i Åby de kommande åren. Därför är det med stor glädje vi tar emot beskedet från kommunen om marktilldelning i området.
Yteffektiva lägenheter för det mindre hushållet
Åby behöver fler hyresrätter som är anpassade för alla typer av hushåll, men med fokus på vad vi kallar för det ”lilla hushållet”. Vår ambition är att bygga yteffektiva lägenheter på ca 40-80 kvm med en målsättning att kunna erbjuda en så attraktiv hyresnivå som möjligt. Exakt hur många lägenheter som kan bli aktuellt får vi återkomma om – i första steget ska en ny detaljplan för området tas fram och därefter kan vi ge en skarpare tidplan för vårt projekt. Vi äger och förvaltar tre hus i direkt i anslutning till den nya tomten och det blir viktigt att skapa något som harmonierar med de befintliga husen. Även fler parkeringsplatser behöver tillföras till området.
På andra sidan gatan av vår tomt ligger den nu nedlagda brandstationen och vår ambition är att skapa något nytt även i denna byggnad. Det lutar åt någon form av verksamhet då förutsättningarna för att bygga bostäder är mycket begränsade.
Rökfritt boende
I denna nyproduktion har du möjlighet att bo i en rökfri miljö. Alla hyresgäster som väljer att flytta in i vår nyproduktion får skriva på en överenskommelse om att inte röka inomhus, på balkonger, gemensamma miljöer och inte heller i anslutning till huset. Allt för att vi ska kunna erbjuda en så bra boendemiljö som möjligt för våra hyresgäster.
Var gäller rökförbudet?
Förbudet gäller tobaksrökning i vår kommande nyproduktion. Det innebär att man inte får röka i lägenheten, på balkonger, uteplatser, i gemensamma utrymmen och i direkt anslutning till husen. Alla hyresgäster får skriva under ett avtal där man samtycker till rökförbudet.
Varför inför ni rökförbud i nyproducerade hus?
Vi vill kunna erbjuda våra hyresgäster en så bra boendemiljö som möjligt. Idag är det under 10% procent av befolkningen som uppger att de röker dagligen. Även personer i omgivningen påverkas negativt genom passiv rökning när någon i ens närhet röker. Att rökning har en så stor negativ inverkan på den egna och omgivningens hälsa i kombination med att relativt få människor röker, gör att vi har valt att införa rökfritt boende i vår kommande nyproduktion.
Blir jag inte godkänd för hyresavtalet om jag talar om att jag är rökare?
Jo, självklart. Så länge du följer reglerna om rökförbud är du varmt välkommen som hyresgäst hos oss
Om jag röker i huset – vad gör ni då?
Som hyresgäst kommer du att få en tillsägelse. Om det upprepas kan du både bli uppsagd från din lägenhet och ersättningsskyldig för eventuella rökskador som uppstått.
Kommer det här att gälla alla Hyresbostäders lägenheter i framtiden?
NOD-huset i Sandbyhov var det första huset inom nyproduktion där vi införde rökförbud. Vi har nu tagit beslutet att även vår kommande nyproduktion omfattas av detta beslut. Vi tror att ett rökförbud kommer bli allt vanligare, inte bara hos oss utan även hos andra fastighetsägare. Vi kommer därför kontinuerligt att överväga våra regler för rökning även i våra befintliga bostadshus.
Intresserad av boende i Åby?
Du kan redan idag anmäla dig till intressegruppen för löpande information om projektet.